Madeleine Pyk – en samling F769
919
757353

PELLE SELLSTEDT, Sundsvall 1765, bröllopsbägare, silver.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Delvis förgylld, på kälad fot med svängda käckar, vågband, graverade initialer samt bård med blad och kartuscher mot mattpunsad fond och stämplad labrequin. Undertill lodangivelse 26 1/8 lod samt No 1. Höjd 17,5 cm, vikt 340 gram.