998
787143

ARMRING med gammalslipade diamanter, totalt ca 2.50ct, samt blå emalj, Fredrik & Wilhelm Zethelius, Stockholm 1846.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Justerbar storlek. 18K guld.

Nagg på en av diamanterna, mindre slitage på emalj.

Fredrik & Wilhelm Zethelius, arbetade tillsammans under åren 1839 - 1846. Söner till Adolf Zethelius, verksam 1803-1839, och barnbarn till Pehr Zethelius, verksam 1766-1810.