Madeleine Pyk – en samling F769
10
802983

Peter Weiss

(Sverige, 1916-1982)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 270 - 4 360 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Peter Weiss
(Sverige, 1916-1982)

Järnvägsövergången.

Signerad och daterad -41. Pannå 19,5 x 25 cm.

Proveniens

Bukowskis Moderna auktion, oktober 1997, kat nr 35.

Konstnär

Peter Weiss var en tysk-svensk konstnär, författare och regissör. Han bedrev konststudier vid akademin i Prag. Kom till Sverige 1939 och ägnade sig först enbart åt måleriet, som visades offentligt 1945. Följande år blev han svensk medborgare. Måleriet var både modernistiskt och traditionsbundet med surrealistiska inslag. Peter Weiss är dock mest känd som författare, bok- och tidskriftsillustratör och filmare i experimentella och dokumentära filmer.