24
513128

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

"Grafismes sobre papel color oliva amb esquincats"

Signerad Tápies. Utförd 1966. Blandteknik på papper 49,5 x 38,5 cm.

Proveniens

Galerie Burén, Stockholm.
Privatsamling, Sverige (inköpt från ovanstående 1966).
Därefter i arv.

Galerie Burén, Stockholm, oktober 1966, kat nr 7, avbildad i utställningskatalog.

"Tàpies : obra completa. Vol. 2, 1961-1968", 1990, upptagen som nr 1611, avbildad sid 332. (Under titel "Grafismos sobre papel color aceituna con desgarros")

Registrerad i Fundació Antoni Tápies arkiv med nr
T-1057.
Certifikat utfärdat av Miquel Tápies, Fundació Antoni Tápies, signerat och daterad februari 1991, medföljer.

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.