794913

55. ERIK OLSON, "Bild i två element".

Signerad Erik Olson och daterad 1929. Duk 61 x 38 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Bukowskis Moderna vårauktion 1987, katnr 25.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK / 20 619 - 25 773 EUR
Klubbat pris
440 000 SEK

Galerie Bel'Art, Stockholm, 2011.

Sven Alfons och Bo Lindwall (red. Ragnar Josephson), "Svensk konstkrönika under 100 år", 1952, omnämnd samt avbildad.
Viveca Bosson, "Halmstad-Berlin-Paris. Målarresa genom 20-talet", Halmstad 1984, avb plansch 231.

Övrigt

A tergo:
Dedikation, "Till Ernst på födelsedagen 7/3 -45".
Etikett med Erik Olsons adress 32, Rue Pérignon, Paris.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto