55
794913
Erik Olson
(1901-1986)

"Bild i två element"

Signerad Erik Olson och daterad 1929. Duk 61 x 38 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

20 619 - 25 773 EUR

Klubbat pris:
440 000 SEK
Proveniens

Bukowskis Moderna vårauktion 1987, katnr 25.

Galerie Bel'Art, Stockholm, 2011.

Sven Alfons och Bo Lindwall (red. Ragnar Josephson), "Svensk konstkrönika under 100 år", 1952, omnämnd samt avbildad.
Viveca Bosson, "Halmstad-Berlin-Paris. Målarresa genom 20-talet", Halmstad 1984, avb plansch 231.

Övrigt

A tergo:
Dedikation, "Till Ernst på födelsedagen 7/3 -45".
Etikett med Erik Olsons adress 32, Rue Pérignon, Paris.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71
LÄS MER