831493
Ivan Ivarson
(1900-1939)

"Gula hatten"

Signerad I. Ivarson. Utförd 1936. Duk 36,5 x 30,5 cm.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 309 - 12 887 EUR

Klubbat pris:
140 000 SEK
Proveniens

Boktryckare Folke Isacson, Göteborg
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Konsthallen Göteborg, "Ur Sigrid och Folke Isacsons samling", 25 februari - 27 mars 1967, kat nr 56.

"Konst i svenska hem", band 3, upptagen sid 132 under samling 150: "Boktryckare Folke Isacson, Göteborg".

LÄS MER