64
811098

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

”Paroles Peintes III”

Etsning och färgakvatint, 1967, signerad med blyerts samt numrerad H.C. Det finns 14 numrerade ex HC, detta exemplar utanför den numrerade upplagan. Tryckt av Arte Adrien Maeght, Paris och utgiven av Editions O. Lazar-Vernet, Paris. 24 x 21 cm, bladstorlek 39 x 28,5 cm.

Heavy time staining, heavy mat staining. Minor foxing (pale spot to upper right corner in image). Mounted with paper tape alongside upper margin. Residue from previous mounting along upper edge of sheet. Colours good. Framed.

Proveniens

Galerie Pierre, Stockholm.