74
810444

Ivan Ivarson

(Sverige, 1900-1939)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 900 - 89 900 EUR
75 900 - 94 900 USD
Klubbat pris
880 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Ivan Ivarson
(Sverige, 1900-1939)

"Flickan och persikoträdet"

Signerad Ivarson. Utförd 1931. Duk 95 x 107 cm.

Proveniens

Dr. Sten Lindeberg, Stockholm.
Bukowskis Moderna höstauktion nr 470, 1989.

Kungliga Akademien för de Fria Konsterna, "Ivan Ivarsons Minnesutställning", katnr 53.
Göteborgs konstmuseum, "Ivar Ivarson", 15/5-31/8 1975, katnr 65.
Sveriges Allmänna konstförening, "Ivar Ivarson", 15/5-31/8 1975, katnr 65.
Liljevalchs konsthall, "Liljevalchs initierar Svensk konstkavalkad, 1956.

Konstnär

LÄS MER