Moderna 594

Visar föremål 1 – 100 av 145
1. Ragnar Sandberg, "Blå buss II (L:a Bommen)".

Signerad R.S. och daterad -38. Duk 31 x 43 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
120 000 SEK
2. Ragnar Sandberg, "I trädgården".

Signerad R.S. och daterad -39. Duk 39 x 50 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
130 000 SEK
3. Hilding Linnqvist, "Höst".

3. Hilding Linnqvist, "Höst".

Signerad H.L. Utförd omkring 1918-19. Pannå 27 x 41,5 cm.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK

Klubbat pris
280 000 SEK
4. Ragnar Sandberg, "Moln och kor, Hanhals".

Signerad R.S. och daterad -41. Duk 22 x 32 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
38 000 SEK
5. Ragnar Sandberg, "På restaurang".

Signerad R.S och daterad -41. Duk 32 x 58 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK
6. Ivan Ivarson, "Gula hatten".

Signerad I. Ivarson. Utförd 1936. Duk 36,5 x 30,5 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
140 000 SEK
7. Ragnar Sandberg, "Äpplen".

7. Ragnar Sandberg, "Äpplen".

Signerad R.S. och daterad -43. Duk 20 x 34 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
130 000 SEK
8. Ragnar Sandberg, Panorama från hamnen, Göteborg.

Signerad R.S. och daterad -40- Duk 33,5 x 94,5 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
140 000 SEK
9. Eric Grate, "Esox Flamma II".

Signerad EG och numrerad 1/3. Mörkpatinerad brons, höjd 53 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
85 000 SEK
10. Peter Weiss, Järnvägsövergången.

Signerad och daterad -41. Pannå 19,5 x 25 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
11. Lage Lindell, Utan titel.

11. Lage Lindell, Utan titel.

Signerad LL. Pannå 61 x 122 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
12. Evert Lundquist, Vår.

12. Evert Lundquist, Vår.

Signerad a tergo Evert Lundquist och daterad 1983-84. Duk 116 x 73 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
13. Gösta Adrian-Nilsson, "Sjöman".

Osignerad. Utförd 1916-17. Akvarell, täckvitt och tusch på papper 24,5 x 16 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
14. Otto G Carlsund, Komposition.

Signerad Otto Carlsund och daterad nov -29. Dedikation: "Till vännerna Ruth och Harald i Paris i nov -29." Gouache på pannå 17 x 13 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
38 000 SEK
15. Erik Olson, Stadsbild.

15. Erik Olson, Stadsbild.

Signerad Erik Olson och daterad Saint Germain 1927. Papp-pannå 26 x 40,5 cm.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK

Klubbat pris
240 000 SEK
16. Esaias Thorén, Komposition.

Signerad E. Thorén och daterad -31. Gouache 19 x 11 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
18. Eric Grate, "Polyfem".

18. Eric Grate, "Polyfem".

Signerad Eric Grate och numrerad 1/5. Gjutarstämpel H. Bergman cire perdue. Mörkpaterinad brons, höjd 62 cm. Monterad på grantisockel, höjd 10 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
19. Gösta Adrian-Nilsson, "Industri".

Signerad G A-N. Utförd cirka 1915. Olja på papp uppfäst på pannå 52,5 x 38,5 cm.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK

Klubbat pris
20. Fernand Léger, Une chaise, un pot de fleurs, deux bouteilles.

Signerad FL och daterad Clarence Court -51. Akvarell och täckvitt 33 x 37 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
160 000 SEK
21. Waldemar Lorentzon, "Marine Francais" (Sjöman).

Signerad Lorentz och daterad -24. Duk 27 x 22 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
22. Gösta Adrian-Nilsson, "Komp".

Signerad G A-N. Med dedikation "Till Axel och Erik Ohlson". Handkolorerad etsning, plåtstorlek 9,5 x 8,2 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
25 000 SEK
23. Wilhelm Freddie, Utan titel.

Signerad Freddie. Pannå 34,5 x 26,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
24. Antoni Tàpies, "Grafismes sobre papel color oliva amb esquincats".

Signerad Tápies. Utförd 1966. Blandteknik på papper 49,5 x 38,5 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
85 000 SEK
25. Inge Schiöler, Kustlandskap från Koster.

Signerad Inge Schiöler och daterad 1968. Duk 65 x 73 cm.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
460 000 SEK
26. Carl Kylberg, "Mot okänd kust".

Signerad CK. A tergo signerad C Kylberg. Duk 57 x 66 cm. Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
27. Sven X:et Erixson, "Vinter vid målarens hus".

Signerad Sven Erixson och daterad -42. Duk 100 x 81 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
28. Inge Schiöler, "Klippor och hav".

Signerad Inge Schiöler och daterad 1967. Duk 66 x 73 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
230 000 SEK
29. Isaac Grünewald, Badmotiv.

Signerad Isaac och daterad -17. Akvarell och tusch på papper 25 x 35,5 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
105 000 SEK
30. André Lhote, Landskap.

30. André Lhote, Landskap.

Signerad A. Lhote. Utförd på 1910-talet. Duk 67 x 54 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
120 000 SEK
31. Olle Olsson-Hagalund, Modell i soffa.

Signerad Olle Olsson Hagalund. Duk 24 x 33 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
32. Olle Olsson-Hagalund, Grannflickan.

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd på 1940-talet. Duk 62 x 50 cm.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK

Klubbat pris
33. Vera Nilsson, "Ute och inne/Lillan på verandan".

Signerad V.N. och daterad Onsala 1923. Duk 73 x 95 cm. A tergo kolteckning.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris
200 000 SEK
34. Olle Olsson-Hagalund, Gustaf III:s paviljong, Hagaparken.

Signerad Olle Olsson Hagalund. Gouache 31 x 41 cm. Originalram i kork monterad i nyare list.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
75 000 SEK
35. Sigrid Hjertén, Modellakt.

Signerad Hjertén. Pannå 55 x 45,5 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
150 000 SEK
36. Leander Engström, "Lappflickan".

Signerad Leander Engström. Utförd 1918. Papp-pannå 76 x 55 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
90 000 SEK
37. Isaac Grünewald, Tullhuset – Utsikt över Stadsgården, Stockholm.

Signerad Grünewald. Utförd 1935. Blandteknik på pannå 92 x 74 cm.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris
38. AGNES CLEVE, olja på duk, signerad A Cleve och daterad - 15.

"Byväg", 52 x 61 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
39. Sigrid Hjertén, "Blommor i vaser".

Signerad Hjertén. Utförd 1933. Pannå 92 x 73 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
220 000 SEK
40. Evert Lundquist, Efter Michelangelos La Creazione de Adamo, 1510.

Signerad E.L. Duk 60 x 73 cm. Även signerad Evert Lundquist a tergo.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
41. Henri Matisse, "Jeune femme et son chien".

Etsning, 1929, signerad med blyerts 'Bon à tiré'. 14 x 22 cm, bladstorlek 28,2 x 38,2 cm (Chine appliqué).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
43 000 SEK
42. Lotte Laserstein, Nakenakt.

Signerad Lotte Laserstein. Utförd 1931. Blandteknik på papper 64 x 49 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
150 000 SEK
43. Lotte Laserstein, "Chikita på randig filt".

Signerad Lotte Laserstein. Pannå 41 x 33 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
44. Edvard Munch, ”Woman's Head" (Kvinnehode/Frauenkopf).

Torrnål, 1902/14, signerad med blyerts, tryckt av Otto Felsing, Berlin samt med hans signatur. 33,2 x 25,4 cm, bladstorlek 57,8 x 42,6 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
95 000 SEK
45. Bror Hjorth, "Liggande Margit".

Signerad Bror Hjorth och numrerad 4/4. Utförd 1943. Mörkpatinerad brons , längd 32 cm, höjd 8 cm. Monterad på träsockel, längd 32 cm, höjd 1,5 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
46. Bror Hjorth, "Flickan och spegeln".

Signerad Bror Hjorth. Utförd 1941. Duk 116 x 88 cm. Inklusive konstnärens utförda ram 132 x 105 cm.

Utropspris
1 500 000 - 1 800 000 SEK

Klubbat pris
1 000 000 SEK
47. Ragnar Sandberg, Hamnbild.

Signerad R.S. och daterad -38. Duk 29 x 63 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
195 000 SEK
48. Max Walter Svanberg, "Sällsam stjärna".

Signerad Max Walters och daterad -60. Gouache 72 x 46 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
55 000 SEK
49. Endre Nemes, Utan titel.

49. Endre Nemes, Utan titel.

Duk 120 x 100 cm. Intygad a tergo av Catharina Nemes Nagel 1999.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
34 000 SEK
50. Lennart Rodhe, "Kontraster II".

Signerad Lennart Rodhe och daterad 1954 a tergo. Tempera på duk 65 x 92 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
780 000 SEK
51. Richard Mortensen, "Aubusson".

A tergo signerad RM och daterad 1954. Duk 46 x 54 cm.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
52. Lage Lindell, "Landskap i hamnen, Herrvik".

Signerad LL. Duk fäst på pannå 39 x 50 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
53. Erik Olson, "Orange".

53. Erik Olson, "Orange".

Signerad Erik Olson och daterad 1929. Duk 61 x 38 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
200 000 SEK
54. Christian Berg, "Monumentalfigur II".

Undertill signerad C.B. och numrerad 4/5. Utförd 1927. Patinerad brons. Gjutarstämpel E. Petersson fud. Höjd 62 cm, monterad på metallsockel höjd 13 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
440 000 SEK
55. Erik Olson, "Bild i två element".

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
440 000 SEK
56. Otto G Carlsund, "Dekorativ komposition".

Signerad Otto G Carlsund och daterad -33. Duk 55 x 33 cm.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK

Klubbat pris
660 000 SEK
57. Robert Jacobsen, Utan titel.

Signerad undertill. Utförd ca 1989. Polykromt bemålat järn, höjd 47, bredd 42 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
58. Olle Olsson-Hagalund, "Flicka med mandolin".

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd på 1940-talet. Duk 95 x 70 cm.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK

Klubbat pris
780 000 SEK
59. Robert Jacobsen, "Plus-Minus".

Signerad RJ undertill. Utförd 1989. Polykromt bemålat järn, höjd 59 cm, bredd 42 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
60. Roy Lichtenstein, "Homage to Max Ernst", ur: "Bonjour Max Ernst".

Färgserigrafi, 1975, signerad med blyerts och numrerad EA, tryckt av Tyler Graphics Ltd, New York och med deras blindstämpel, utgiven av Les Éditions Georges Visat, Paris. 53,7 x 39,7 cm, bladstorlek 65,2 x 50,4 cm (Arches).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
61. Joan Miró, "Vers la gauche".

Etsning, färgakvatint och karborundum, 1968, signerad med blyerts och numrerad 59/75. Tryckt av Arte Adrien Maeght, utgiven av Maeght, Paris. 62 x 82,5 cm, bladstorlek 77,2 x 58,5 cm (Mandeure).

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
62. Joan Miró, "Petite barrière”.

Torrnål och färgakvatint, 1967, signerad med blyerts och numrerad 26/75. Tryckt av Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. 26,4 x 10,4 cm, bladstorlek 49,7 x 32,8 cm (BFK Rives).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
63. Marc Chagall, "Songe d'un amoureux".

Färglitografi, 1961, signerad med blyerts och numrerad 70/75, utgiven av Maeght, Paris. 66,5 x 50,5 cm, bladstorlek 77,2 x 58,5 cm (Arches).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
85 000 SEK
64. Joan Miró, ”Paroles Peintes III”.

Etsning och färgakvatint, 1967, signerad med blyerts samt numrerad H.C. Det finns 14 numrerade ex HC, detta exemplar utanför den numrerade upplagan. Tryckt av Arte Adrien Maeght, Paris och utgiven av Editions O. Lazar-Vernet, Paris. 24 x 21 cm, bladstorlek 39 x 28,5 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
65. Otto G Carlsund, "Höst" (Pomona).

Utförd 1932. Tusch och sepia 44,5 x 31,5 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
66. Fernand Léger, Composition abstraite (Projet de tapisserie).

Signerad F.L. Gouache 35 x 15 cm.

Utropspris
340 000 - 360 000 SEK

Klubbat pris
340 000 SEK
67. Juan Gris, "Le Pêcheur".

67. Juan Gris, "Le Pêcheur".

Duk 33 x 24 cm. Utförd augusti-december 1924.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK

Klubbat pris
350 000 SEK
68. André Lhote, Paysage au pont.

Signerad A Lhote. Duk 45 x 32,5 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
105 000 SEK
69. FERNAND LÉGER, gouache.

69. FERNAND LÉGER, gouache.

Composition abstraite. Utförd cirka 1951-55. 28 x 32 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
70. Victor Vasarely, "Paava".

70. Victor Vasarely, "Paava".

Signerad Vasarely. Collage 65 x 65 cm. Utförd 1972-73. A tergo märkt 1047.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK

Klubbat pris
72. Beverloo Corneille, "Apparasion a l'animal mythique".

Signerad Corneille och daterad -89 samt signerad och daterad a tergo. Duk 79 x 80,5 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
105 000 SEK
73. Gösta Sandels, "Landskap med kyrka".

Signerad Sandels och daterad 1911. Duk 61 x 51 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK
74. Ivan Ivarson, "Flickan och persikoträdet".

Signerad Ivarson. Utförd 1931. Duk 95 x 107 cm.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK

Klubbat pris
880 000 SEK
75. Inge Schiöler, Skymningslandskap.

Signerad Inge Schiöler och daterad 1960. Duk 55 x 50 cm.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK

Klubbat pris
230 000 SEK
76. Birgit Broms, "Avfärd".

76. Birgit Broms, "Avfärd".

Signerad Broms. Duk 94 x 110 cm.

Utropspris
350 000 - 400 000 SEK

Klubbat pris
77. Olle Olsson-Hagalund, Musicerande par i Hagalund.

Signerad Olle Olsson Hagalund. Duk 38 x 46 cm.

Utropspris
350 000 - 400 000 SEK

Klubbat pris
78. Ragnar Sandberg, Badande.

78. Ragnar Sandberg, Badande.

Signerad RS och daterad -67. Duk 40 x 70 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
125 000 SEK
79. Evert Lundquist, "Hamngatan".

Signerad Lundquist. Utförd 1936. Duk 111 x 83 cm.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK

Klubbat pris
500 000 SEK
80. Eric Grate, "Ugglegudinnan-Athena".

Signerad EG och numrerad 3/3. Koncipierad 1955. Mörkpatinerad brons, höjd 81 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
180 000 SEK
81. Lucio Fontana, Concetto spaziale.

Signerad L. Fontana (ristad). Utförd 1952. Akvarell på papper 49 x 60 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
760 000 SEK
82. Max Papart, "Humanité".

82. Max Papart, "Humanité".

Signerad Max Papart och numrerad 8/8. Gjutarstämpel Guyot. Grönpatinerad brons, höjd 130 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris
55 000 SEK
83. Antonio Saura, Utan titel.

Signerad Saura och daterad Estocolmo 1960. Tusch på papper, collage 70 x 49 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris
90 000 SEK
84. Salvador Dalí, "Venus a la Giraffe".

Signerad Dali och numrerad 1148/1500. Gjutarstämplar Venturi Arte, Bologna. Guld- och mörkpatinerad brons, höjd 57 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
85. ARNALDO POMODORO, brons och mässing, signerad Arnoldo Pomodoro och daterad - 64.

Utan titel. Höjd 14,5 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
86. Jesús Rafael Soto, "Vibrations Metalliques".

Signerad Soto på etikett a tergo. Nr 202/250. Edition Denise René 1969. Bredd 30 cm, höjd 27,5 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
115 000 SEK
87. Salvador Dalí, La Venus Spatiale.

Signerad Dali och numrerad 172/350. Utförd 1984. Gjutarstämplar Jemelton LTD London. Brunpatinerad och blankpolerad brons. Höjd 66 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
150 000 SEK
88. Ossip Zadkine, Interiör.

88. Ossip Zadkine, Interiör.

Signerad Zadkine och daterad -19. Akvarell och gouache 31,5 x 40 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
130 000 SEK
89. Nils von Dardel, Dandy med svärd.

Signerad N. de D. Akvarell 47 x 32 cm,

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK

Klubbat pris
220 000 SEK
90. Nils von Dardel, "Tzed, Lejonet".

Signerad Dardel och daterad 1938. Akvarell 52 x 35 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
91. Vera Nilsson, Badande.

91. Vera Nilsson, Badande.

Signerad V N. Utförd 1926. Duk 75 x 82 cm. A tergo skiss till målningen Gamla Slussen.

Utropspris
225 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
92. Ragnar Sandberg, Höns.

92. Ragnar Sandberg, Höns.

Signerad och daterad R.S. -41. Duk 35 x 47 cm.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris
180 000 SEK
93. Isaac Grünewald, "Paysage (le couvent)".

Signerad Isaac Grünewald. Olja på duk, 65 x 54 cm.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris
94. IVAN IVARSON, olja på duk, signerad I Ivarson.

Kaffe i bersån. Signerad I Ivarson. 49 x 56 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
95. Carl Kylberg, "Morgon vid havet (Soluppgång)".

Signerad CK. Utförd 1933. Duk 103 x 90 cm. Av konstnärens hustru Ruth utförd ram.

Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK

Klubbat pris
96. Inge Schiöler, Kostervy.

96. Inge Schiöler, Kostervy.

Signerad Inge Schiöler. Duk 58,5 x 65,5 cm.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris
185 000 SEK
97. Bror Hjorth, Spelmannen.

97. Bror Hjorth, Spelmannen.

Signerad Bror Hjorth. Akvarell 15 x 11 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
98. Lennart Jirlow, På balkongen.

Signerad L. Jirlow. Duk 54 x 65 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
120 000 SEK
99. PG Thelander, Dubuffet-figurer och papegoja.

Signerad P G Thelander. Även signerad P G Thelander a tergo. Duk 145 x 130 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
110 000 SEK
100. Bo Larsson, Stockholmsnatt.

A tergo signerad Bo Larsson och daterad -88. Duk 90 x 134 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
101. PG Thelander, "Paradis med stork".

Signerad P G Thelander. A tergo signerad P G Thelander och daterad -92. Duk 125 x 105 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
102. Richard Mortensen, Komposition.

Signerad Richard Mortensen och daterad 1958. Gouache 49,5 x 41 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK