18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, urtavlan ej signerad, tillverkad 1858, såld 21 december 1859, box (Linderoth, Stockholm).
Caliber 19''', Verknr 15770, Boettnr 15770
Urverk (7/10)
Urtavla och visare (8/10)
Boett (8/10), bucklor
Certifikat (Nej),
Box (Ja), Linderoth, Drottninggatan, Sthlm
Totalintryck (7/10)