96
802501

DEUTCHE UHREN-FABRIKATION GLASHÜTTE, fickur, 49 mm,

Utropspris
8 000 SEK
706 EUR
737 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

14K guld, ankargång, gravyr, monogram, ca 1883, box. Fickurskedja i gulmetall, berlock med monogram (OF) och fotogömma.

Serienr 21.854

Urverk (7/10)
Urtavla och visare (6/10)
Boett (7/10), bucklor
Certifikat (Nej)
Box (Ja)
Totalintryck (7/10)

Proveniens

Otto Friederich, född i Stralsund 25/2 1846 och död 26/1 1896. Han arbetade som vinhandlare i Stralsund och var gift med
Magda Lorenz född i Stralsund 26/5 1858 och död 18/11 1942.

Tillhörande kvitto och dokumentation.