824937

Cooper & Gorfer

(USA, Född 1974)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Cooper & Gorfer
(USA, Född 1974)

"Knowing Vivienne", 2010

Signerad Sarah Cooper och Nina Gorfer på etikett a tergo. Framtagen 2010. Upplaga 1/4 + 2 AP. Archival pigment print monterad på dibond, 170 x 130 cm.

Proveniens

Christian Larsen, Stockholm.

Motivet utställt på Christian Larsen, Stockholm, "Cooper & Gorfer: Under Nomadic Surfaces", 26 augusti - 3 oktober 2010.

Konstnärsduon Cooper & Gorfers verk karaktäriseras av en diskret dramatik och en gåtfull ton med referenser till bland annat prerafaeliterna och klassiska renässansporträtt. De inledde sitt samarbete under 2006 och har med sin förföriska estetik nått stor framgång. Den tid de avsätter vid skapandet av en bild kan med sin noggranna regi samt detaljerade efterbehandling liknas vid den tid som läggs ned på ett högklassigt studiomåleri. Verken pendlar mellan fotografins precision och måleriets mångtydighet och utmanar teknikernas formella gränser. Vi påminns om att fotografiet inte är en genväg till verkligheten utan en tolkande konstform likt måleriet.