105
760533

Sirous Namazi

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sirous Namazi
(Sverige, Född 1970)

Utan titel

Signerad Sirous Namazi och daterad 2008. Plexiglas, lackfärg, ljusskärm, elkontakt. Höjd 15, bredd 25 cm. Bas av bemålad MDF höjd 90, bredd 30, djup 30 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Åklundh, Malmö.

Galleri Magnus Åklundh, Malmö, "Sirous Namazi", 19 oktober - 1 december 2007.

2006 erhöll Sirous Namazi Carnegie Art Awards stipendium och 2007 representerade han Sverige vid Venedigbiennalen.

Sirous Namazis skulptur, utförd i metall och plast med fungerande elektronik och ljusskärm, är resultatet av en process Sirous Namazi arbetade med inför Venedigbiennalen 2007. Skulpturen kom att bli unik och finns ej i större utförande.