852466

14. MATTHEW BRANDT, "Lake Union, WA 2", 2010.

Signerad Brandt och daterad 2010 a tergo. Unik. C-print doppad i Lake Union Water, 75,5 x 100,5 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

M+B Gallery, Los Angeles.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK/5 112 - 7 157 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

M+B Gallery, Los Angeles, Art Basel Miami, 1- 4 december 2011.

Övrigt

Matthew Brandt är just nu aktuell med en utställning på Jackson Fine Art i Atlanta USA. Där visar han verk ur sin nya serie "1864". Genom sina arbeten, ställer sig Matthew Brandt en grundläggande och väsentlig fråga om sitt illusionsliknande medium: vad ÄR ett fotografi?
Anpassad till historien om hans medium och dess materiella beståndsdelar samt inspirerad av klassiskt amerikanskt landskapsfoto, färdas Brandt genom den amerikanska västern, fotograferar och samlar prover på materia från naturen och städer.
Utifrån sitt ”lite röriga och experimentella” förhållningssätt producerar Matthew Brandt fotografiska verk, genom en intensiv arbetsprocess, ofta interagerande med fysiska material och kemi, som på ett sätt påminner om fotografiets ursprung och utveckling under 1800-talet.

På samma sätt som tidiga uppfinnare inom fotografins område, såsom Louis Jacques Mandé Daguerre och Henry Fox Talbot, har Brandt hängivit sig åt alkemi i bildskapandet och experimenterat med effekterna av olika material på utvecklingsprocessen.
Mötet mellan motivet och dess materia, utforskas i Brandts första stora projekt; ”Lakes and Reservoires series”. Genom att dränka fotografier av sjöar i sjöarnas eget vatten skapas en regnbågsliknande effekt och det som visas som färdigt konstverk är resterna av den processen. Konstverket blir ett avtryck av den faktiska platsen som avbildas.
Exempel på detta är de tre konstverk som ingår i auktionen; ”Lake Union”, ”Lake Selmac” och ”Yuba Lake”.
Matthew Brandt är född och verkar i Los Angeles, en plats som under de senare åren är en av de hetaste på den samtida konstscenen. Han har haft utställningar på ett flertal tunga institutioner och finns i samlingarna på Los Angeles County Museum of Art, J Paul Getty Museum, LA, Metropolitan Museum of Art, New York, Brooklyn Museum of Art för att nämna några. Han har blivit omskriven i ARTFORUM, Art in America, The New Yorker bland andra.