16
840279
Tracey Emin
(Född 1963)

TRACEY EMIN, "Self Portrait 12-11-01", 2001

Signerad Tracey Emin och daterad 12-11-01 och numrerad 75 a tergo. Även märkt "Edition for Parkett 63" a tergo. Unik färgkopia efter polaroid, bildyta 20,2 x 19,8 cm. Bladstorlek 40 x 40 cm.

Ej examinerad ur ram.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 556 - 3 067 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Parkett, New York.

Övrigt

Tracey Emin tog 80 olika självporträtt under en och samma dag, den 12 november 2001. Dessa såldes sedan som en limited edition för Parkett New York.

Ett foto ur denna serie, "Self Portrait 12-11-01" ingår i MoMA:s samlingar i New York, ref nr 46.2002.

“Tracey Emin has no secrets, she exposes herself utterly, you can see there are no skeletons in her closet because the closet door is open and you are welcome to look inside. Her art is not a record of emotion, but the hot stew of emotion as it comes fresh from the heart—anger, pain, confusion, desolation, occasionally happiness—always with the implicit question What is going on here?”
Lynn Barber, The Guardian

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57