29
790500

Gered Mankowitz

(Storbritannien, Född 1946)
Utropspris
100 000 - 140 000 SEK
8 830 - 12 400 EUR
9 210 - 12 900 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Gered Mankowitz
(Storbritannien, Född 1946)

"Jimi Smoking, 1967, Masons Yard Studio, London"

Signerad Gered Mankowitz och numrerad 5/24. Framtagen senare. Total upplaga 24 + 5 AP. Gelatinsilverfotografi, bildyta 121 x 122 cm.

Proveniens

Privatsamling, Stockholm.

Gail Buckland, "Who Shot Rock & Roll, A Photographic History, 1955 - Present", 2009, avbildad sid 7.

1967 var verkligen Jimi Hendrix år. Han och hans band, The Jimi Hendrix Experience, scendebuterade i slutet av 1966 i Evreux, Paris. Gruppen slog igenom stort under första halvåret 1967 med låtar som "Hey Joe", "Purple Haze", "The Wind Cries Mary", samt fullängdaren "Are You Experienced?" och "Axis: Bold as Love".
Gruppen spelade på Gröna Lund i maj 1967, samma år som Mankowitz tog detta porträtt. Folk i Sverige och USA ansågs generellt ha liknande musiksmak, och spelningen var tänkt att ge en fingervisning om hur framgångsrik en eventuell lansering i USA kunde tänkas bli. 15 000 personer kom till konserten i Stockholm, och en månad senare framträdde gruppen på Monterey Pop Festival i Kalifornien. Spelningen rönte stor uppmärksamhet; bland annat satte Hendrix eld på sin gitarr. Gruppen slog igenom i USA över en natt.