31
839967

Masayoshi Sukita

(Japan, Född 1938)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Masayoshi Sukita
(Japan, Född 1938)

"Watch That Man III", 1973

Signerad Sukita och numrerad 8/10. Lambda print, bildyta 84 x 69 cm.

Proveniens

Morrison Hotel Gallery, New York.

Paolo Hewitt, "Bowie: album för album", 2012, avbildad.

"A few days before the show at Radio City Music Hall, Bowie did a photo session, a rehearsal and an interview at RCA Studio. He went on to do another rehearsal at Radio City Music Hall. Yacco-San was working as the stylist, running here and there with costumes by Kansai Yamamoto that shed brought over from Japan. 'They looked marvelous'." Masayoshi Sukita.

Masayoshi Sukita föddes långt från de glamorösa sammanhang med internationella celebriteter som skulle bli naturliga inslag i hans yrkesliv. Han föddes i en gruvort i trettiotalets Japan där intresset för fotografi uppstod ur ett passionerat förhållande till amerikansk film. Därtill var hans far, som dog under Sukitas barndom, en hängiven hobbyfotograf. Med filmen, gärna med favoriterna Marlon Brando och James Dean, väcktes också intresset för musik och under sin karriär har Sukita, utöver David Bowie, fotograferat legender som Jimi Hendrix och Marc Bolan.