40
857679
Tuija Lindström
(1950-2017)

TUIJA LINDSTRÖM, Gelatinsilverfotografi signerad Tuija Lindström och daterad 1987 a tergo. Vintage.

"Lanzarote II", 1987. Bildyta 15,5 x 15,5 cm. Bladstorlek 30 x 24 cm.

Ej examinerad ur ram.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 045 - 2 556 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Hasselblad Foundation, Göteborg, "A Dream If Ever There Was One", 25 augusti – 14 oktober 2012.
Finlands Fotografiska Museum, Helsingfors, "Tuija Lindström: In The Beginning There Was Everything", 15 januari - 9 mars 2014.
Institut Suédois, Paris, "Tuija Lindström : Un rêve s’il en fut jamais", 14 november 2014 - 18 januari 2015.

Tuija Lindström och Dragana Vujanovic, Anna-Kaisa Rastenberger (red), "A Dream If Ever There Was One", 2012, avbildad uppslag.