81
830766

Karin Broos

(Sverige, Född 1950)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 300 - 35 100 EUR
27 300 - 36 500 USD
Klubbat pris
280 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Karin Broos
(Sverige, Född 1950)

"Rosa speglingar"

Signerad Karin Broos och daterad 2010 och 2014 a tergo. Akryl på duk 140 x 90 cm.

Proveniens

Christian Larsen, Stockholm.

Waldemarsudde, Stockholm, "Still Life", 10 oktober 2015 - 21 februari 2016.
Örebro läns museum, "Karin Broos", 5 mars - 3 april 2016.

Karin Sidén m.fl, "Karin Broos – Still Life", Prins Eugens Waldemarsuddes utställningskatalog nr 117:15, 2015, avbildad helsida kat nr 58.