85
237845
Dan Wolgers
(Född 1955)

"Våta kinder"

Signerad Dan Wolgers och daterad 2004. Objekt i blandteknik. Höjd 19, bredd 17 cm. Specialgjord glasmonter höjd 46, bredd 17, djup 17 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

5 112 - 6 135 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Galleri Lars Bohman, Stockholm,"Dan Wolgers", 9-30 april 2005.

Övrigt

Det finns knappast någon annan svensk konstnär som rört om begreppen så mycket och så konsekvent under de senaste decennierna som Dan Wolgers. Vid sin första utställning hos Galleri Lars Bohman 1991 lät han en reklambyrå utföra alla verk och utforma utställningen i hans namn. Året efter blev han än mera känd hos allmänheten då han satte sitt eget namn och telefonnummer på omslaget till 1992 års telefonkatalog. När Wolgers sedan medverkade i grupputställningen "Se Människan" (1992–1993) på Liljevalchs konsthall fick hans "bänkstöld" stort utrymme i medierna och debattens vågor gick höga.
Just nu är han aktuell med en utställning på Spritmuseum i Stockholm tillsammans med Lena Andersson, prisbelönt författare och journalist. För "Egentligheter" har Andersson valt ut ett trettiotal verk ur Wolgers produktion, till vilka hon skrivit texter. Utställningen visas t.o.m 17 april 2017.
Dan Wolgers är utbildad vid Kungl. Konsthögskolan och har varit professor där. Han är ledamot av Konstakademien.

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57