109
829762

DOSA, guld, emalj och miromosaik, otydliga stämplar, sannolikt Genève 1800-talets förra hälft.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Rektangulär, med rundade sidor, heltäckande cirkelmönster samt blomsterslingor med blå emalj, fällbart lock med plakett av mikromosaik, motiv från Petersplatsen i Rom. Längd 8 cm, bredd 5 cm. Total vikt 94.6 gram.

Tilläggslista

Guld 18K.