852695

120. MATTA, "Harlequin", rölakan, 382 x 318 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).

Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer, 1940-1950-tal. Baksidan med påsydd etikett.

Naturligt blekt. Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga skador.

Följerätt
Nej
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK/7 202 - 9 259 EUR
Klubbat pris
145 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Jämför Om Sigvard Bernadottes kompositioner för mattor, tyger, plast och papper Nordenfelt, Amelie: Något om Sigvard Bernadottes designverksamhet, kandidatuppsats vid Lunds universitet vt 1999.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto