120
852695

MATTA, "Harlequin", rölakan, 382 x 318 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer, 1940-1950-tal. Baksidan med påsydd etikett.

Naturligt blekt. Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga skador.

Jämför Om Sigvard Bernadottes kompositioner för mattor, tyger, plast och papper Nordenfelt, Amelie: Något om Sigvard Bernadottes designverksamhet, kandidatuppsats vid Lunds universitet vt 1999.