852695

120. MATTA, "Harlequin", rölakan, 382 x 318 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).

Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer, 1940-1950-tal. Baksidan med påsydd etikett.

Naturligt blekt. Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga skador.

Följerätt
Nej
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK / 7 202 - 9 259 EUR
Klubbat pris
145 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Jämför Om Sigvard Bernadottes kompositioner för mattor, tyger, plast och papper Nordenfelt, Amelie: Något om Sigvard Bernadottes designverksamhet, kandidatuppsats vid Lunds universitet vt 1999.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto