122
804486

ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 54 x 110 cm. Skåne omkring 1800.

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
799 - 887 EUR
842 - 935 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Två ihopsydda våder. Blå botten med polykrom dekor av stiliserade blommor, blomkransar och hjärtan. Senare foder och bård.

Jämnt slitage, fläckar, smärre hål och lagningar, malskador.

Proveniens

Sannolikt från trakten kring Landskrona.