Madeleine Pyk – en samling F769
125
843323

MATTA, semiantik Teheran figural, 303,5 x 198-205,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 270 - 4 360 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Ljusblå botten med polykrom dekor av blommande träd, rovdjur, hjortar, fåglar och nisch med stora fenixfåglar. Terrakottamelerad huvudbård med lejon, hjortar, träd och blommor.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, litet cigarettmärke. Baksidan med smärre malskador.

Proveniens

Svensk mattsamling.