Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
126
822521

MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS PETAG, 396,5 x 305,5 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Benvit botten med polykroma blomslingor och medaljonger med djur och kampen mellan drake och fenixfågel. Ett hörn med PETAG-signatur. Bred röd huvudbård med stora mörkblå kartuscher med palmetter, molnband och blomrankor.

Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, fläckar varav en stor stel. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och smärre skador.