127
840761

MATTA, semiantik silke Täbris figural, signerad Haddad, 180,5 x 123,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Polykromt landskap med härskare med uppvaktning, djur, fåglar, blommande träd samt inskription. Bred benvit huvudbård med täta blomslingor. Den yttre sekundärbården med liten kartusch med signaturen Haddad (en högt respekterad mästervävare i Täbris på 1900-talets början. Han vävde några av de finaste Täbris-mattor då).

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, smärre skador med hål, något stel, ställvis skör. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.