131
854476

En rysk glasskål, Kejserliga Glasmanufakturen, St. Petersburg, 1800-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oval form, klart glas, diamantskuren dekor av romber och cirklar samt upprepande lövrankor, centralt motiv av vapensköld. Längd 9,5 cm.

Obet nagg.

Proveniens

Tillhör ”Собственный Сервиз дворца Коттедж”/” Cottage palatsets egen servis”. Tillverkat för att användas i kejsarinnas Alexandra Feodorovnas Cottage palats i Alexandra parken i Peterhof.

Kejsarinnan Alexandra Feodorovna (Императрица Александра Фёдоровна, 1798-1860) var gift med tsaren Nikolaus I (царь Николай I) .

Frontens upphöjda vapensköld i blått glas bär inskription på ryska ”За Веру, Царя и Отечество” /”För Tro, Tsar och Fosterland”. Den håller sig till palatsets nygotiska stil.

Servisen ritades av A.I. Ivanov, vapenskölden komponerades av poeten Vasily Zhukovsky, nära vän till Alexander Pushkin.

Tamara Malinina, Imperial Glass Factory, St. Petersburg, The State Hermitage Publishers, 2009, sid.270.
Karen Kettering, Russian Glass at Hillwood, Washington, DC, 2001, pp. 41-43.

Service was designed by A.I. Ivanov, The shield was designed by the poet Vasily Zhukovsky, a close friend of Alexander Pushkin.