132
854455

Fyra ryska glas, Kejserliga glasmanufakturen, 1800-talets första del.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Tulpanformad cuppa, balusterben, på fot. Slipad dekor av romber, cirklar samt upprepande lövdekor. Höjd 17,8 cm.

Fotringsnagg.

Proveniens

Tillhör ”Пригородный Гранный Сервиз”/ ”Förstads Facettservis”. Tillverkat för att användas i kejserliga palatsen utanför St. Petersburg. Ritad av I.A. Ivanov, skulptör L.M. Karamyshev.

Tamara Malinina, Imperial Glass Factory, St. Petersburg, The State Hermitage Publishers, 2009, sid.268-269.
Compare similar service depicted on page 298-299