146
841868

En Flora Danica servis, tillverkad av kunglig dansk, 1900-tal. (27 delar)

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 12 dessert tallrikar (3553, diameter 25 cm), 8 assietter (3573, diameter 19,5 cm) fat (3527, diameter 30 cm), skål på fot (3588, diameter 20,5 cm) skål (3505, diameter 25 cm), saladiere (3541 längd 25 cm), såsbåt 3543, längd 18 cm), sockerskål med lock (3552+3502), gräddkanna (3626).

Obet slitage.

Proveniens