17
791761

Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med amarant, rosenträ, björk och lönn. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Inläggningar av medaljonger upphängda i bandrosett. Signerad i översta lådan med bläck "J: Hultstén Stockholm". Under signatur Stockholm snickarämbetes runda stämpel. Lådkanten märkt 1476 i svart. Längd 68, bredd 44, höjd 82,5 cm.

Fanerlagningar, retuscher.

Proveniens

Carl Robert Lamms samling nr 1476,
inköpt från Sigrid Sundborg antikvitetshandel 13/12 1900,
sedermera såld till antikhandlare M Marcus.