170
834345

Auguste Rodin

(Frankrike, 1840-1917)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Auguste Rodin
(Frankrike, 1840-1917)

AUGUSTE RODIN, Skulptur, brons. Signerad och med gjutarstämpel. Höjd 12,5 cm (inkl. sockel 20,5 cm).

"Petite tête de l’homme au nez cassé". Signerad A Rodin samt med gjutarstämpel Alexis Rudier Fondeur, Paris. Brunpatierad brons, höjd 12,5 cm (inkl. sockel 20,5 cm).
Koncipierad före 1889.

Skrapmärken. Nötta kanter. Avskavd patina.

Proveniens

Falk Simons (1874-1957) samling.
Därefter i arv inom familjen till barnbarn, operasångaren Torbjörn Munthe Sandberg.

J. L. Tancock, "The Sculpture of Auguste Rodin", 1976, nr. 79-4 (ett annat exemplar avbildat på s. 477).
A. le Normand-Romain, "The Bronzes of Rodin" (Katalog över verk hos Musée Rodin), vol. 2, 2007 (ett annat exemplar avbildat på s. 418).

OBS! Föremålet visas på Arsenalsgatan 2 mellan 13-18 mars. Uthämtning av föremål sker på adress Västberga allé 3.