178
810168

Georg Engelhard Schröder

(Sverige, 1684-1750)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
43 600 - 52 300 EUR
45 600 - 54 700 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Georg Engelhard Schröder
(Sverige, 1684-1750)

"Mustafa Aga med uppvaktning"

Duk 50 x 41 cm. A tergo märkt: N:6. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Oscar Robert Themptander, statsminister 1880 - 84, därefter landshövding i Stockholm. Därefter i arv.
Såld på Stockholms auktionsverk 2012, kat nr 1806.

Karin Ådahl, Merit Laine m.fl.: "Minnet av Konstantinopel - Den osmansk-turkiska 1700-tals samlingen på Biby", Stockholm 2003, sidan 147ff, jämför snarlika kompositioner i Bibysamlingen respektive Statens porträttsamling, sidan 149f.
Karin Ådahl, Roger de Robelin m.fl: "Biby - Ett fideikommiss berättar", Stockholm 2014, jfr omslag, bild s.82 samt s.86.

”Det turkiska sändebudet Mustafa Aga med uppvaktning”
I juni 1727 ankom det turkiska sändebudet Mustafa Aga med följe till Stockholm och han hade ålagts det delikata uppdraget att inkräva den skuld som Karl XII och Sverige hade till den turkiske sultanen. Skulden uppgick till 1 miljon riksdaler courant och han kom att stanna i Sverige i strax över ett år. Under detta år fick den franske tolken Jean Batiste Savary i uppdrag att föra en dagbok över Agans vistelse vilket ger oss ett unikt material över ett sändebuds vardag i 1700-talets Stockholm. Under sitt besök i Sverige kom Agan att få se valda delar av landet. I Uppsala kom han att förevisas de rara böckerna på Universitetsbiblioteket, bland annat en Koran som fanns i samlingarna. Resan fortsatte med en kunglig jakt där han i sällskap med kungen jagade björn vid Rickebasta gård. Den 22 februari 1728 kom Agan till Falun för att överse gruvorna och industrin i Dalarna och väckte med all sannolikhet stor uppmärksamhet med sitt följe.
Det politiska uppdraget Mustafa Aga hade påbörjades med kunglig audiens den 1 juli 1727. Kungen tog emot i det så kallade Kungahuset på Riddarholmen, då Stockholms slott renoverades efter slottsbranden 1697. Det politiska uppdraget om indrivandet skulle komma att bli en långt pågående process då regeringen i Sverige efter Karl XII död återkrävde skulden. Ett bevis på Mustafa Agas framgång är att han vid återkomsten till Turkiet upphöjdes till Efendi, den titel högre än Aga. Sin diplomatiska karriär fortsatte han i Wien där han posterades som ambassadör 1731.
Det aktuella katalognumrets komposition utfördes i Schröders ateljé 1727. Den avporträtterade tyckte mycket om det och berömde Schröder för porträttlikheten avseende honom själv och hans uppvaktning. Efter det har Schröder utfört det i flera varianter där den aktuella kompositionen återfanns i två varianter på Biby Säteri i Södermanland. Även i Östergötlands Länsmuseums samlingar och vid Topkapimuseet i Istanbul återfinns den sittande Mustafa Aga.

läs mer