196
857422

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

Träd mot blånande berg

Färgkrita på papper 16,5 x 20 cm.

Proveniens

Direktör Jackie Neumans samling, Stockholm.

Träd intar en central plats i Hills universum och förekommer genomgående i hans konstnärskap. En av de tidigast utförda bevarade teckningarna (”Leoparden”, signerad C F Hill och daterad 1865, blyerts, 15 x 25 cm, privat ägo) avbildar rovdjuret sittande i en trädstam. Året därpå, som elev vid Katedralskolan i Lund, belönades Hill ”med skolans ducat” för en pastoral scen med ett rastande sällskap som vilar i skuggan under en träddunge (Trädstudie, 1866, laverad pennteckning, 30 x 40 cm, Lunds Kommun).

I Nationalmuseums utställningskatalog "Carl Fredrik Hill" från 1999 skriver Karin Sidén:

"Trädet som motiv, dess olika skepnader och uttryck, varierade Hill på många olika sätt alltifrån ungdomen. Man kan påminna sig målningarna från Frankrike med de överdådigt blommande fruktträden vid Bois-le-Roi, de höga popplarna utefter Seines stränder eller de skira trädens grönska i Champagne. Även under sjukdomstiden skildrade han olika slags träd – granar, pilträd, palmer, fruktträd i grottor, ihopslingrade träd eller kullvräkta träd med sönderslitna rötter i brusande vattenfall".

Träden kan emellertid vara av ett mer exotiskt slag som t.ex. de palmer Hill gärna avbildar. Andra exempel utgörs av de banyan- eller baobabträd som förekommer i ett antal teckningar. Ibland kan dessa vara förvillande lika förtvinade avlövade ekar vilket till viss del försvårar tolkningen av bildmaterialet när det gäller ex. vis. Vinterekar i översvämmat landskap. Mycket talar däremot för att det är just banyan- eller baobabträd som utgjort inspirationen till Träd mot blånande berg där kompositionen och kolorismen för tankarna till Monets berömda svit med höstackar.

Sten Åke Nilsson har påvisat hur Hill direkt inspirerats av yttre källor i form av t.ex. Thomas Baines litografi ”Bird’s Eye View of the Falls. As seen from the Zambian Side” vilken ingick i "The Victoria Falls/Zambesi River Sketched on the Spot 1862". Lagd sida vid sida med Hills teckning "Viktoriafallet med elefanter under baobabträd, teckning efter Th Baines" (svartkrita, privat ägo) är det tydligt varifrån bärande element (vattenfall, exotiska träd, elefanter etc.) i otaliga teckningar, åtminstone delvis, hämtats.

Konstnär