20
802975

BYRÅ, Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Fanerad med björk, lönn, björkrot. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av ymnighetshorn och fruktkorg på sockel. Bredd 107, djup 56, höjd 85 cm.

Renoverad, kompletterad, fanerskador.