200
857368

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

"Rött vattenfall"

Färgkrita på papper 17,5 x 21,5 cm.

Proveniens

Fil. dr Uno Otterstedts samling, Lund.
Direktör Jackie Neumans samling, Stockholm.

Galleri Färg och Form, Stockholm, "Carl Fredrik Hill (1849-1911). Akvareller, färgkritor och teckningar från sjukdomstiden", april-maj 1943, kat nr 46.

Nils Lindhagen kopplade i sin forskning om Hills "sjukdomsteckningar" ihop ett antal motiv med vattenfall under samlingsrubriken "syndaflodssviten".

Sten Åke Nilsson tar däremot, till viss del, avstånd från denna tolkning och skriver istället:

"Hill tar ofta fasta på dramatiska inslag i landskapet, han har således avbildat ett stort antal vattenfall efter planscher från böcker och illustrerade tidskrifter. Det finns bilder av Niagara och Victoriafallen men också mera närliggande motiv. Kanske är det i första hand de akustiska fenomenen som fascinerar läsaren/tecknaren -Victoriafallets lokala namn, 'Mozi-oa-tunia', har uttytts som 'dånande rök' ".

Som alltid lämnar Hills "sjukdomsteckningar" stort utrymme för varierade tolkningar. Vid betraktandet av just detta motiv kan man möjligen se den isolerade palmen på kanten av branten som en symbol för konstnären själv i hans utsatta läge och själsliga isolering.

Konstnär