228
858608

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 100 - 27 800 USD
Klubbat pris
260 000 SEK
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

"Barn i trädgården", motiv från Nyckelviken

Signerad A. Schultzberg och daterad -85. Utförd i april 1885. Duk 89 x 123 cm.

Proveniens

Doktor Karl-Erik Hernlund, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 430, "Vårauktionen", 9-12 april 1985, kat nr 204 (under titeln "Lövkrattning", avbildad i färg i katalogen).
Privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Konstakademiens utställning, Stockholm, 1885.
Konstföreningen, Göteborg, 1885, där inköpt av konstföreningen.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Anshelm Schultzberg. Målningar 1876-1937", 4-28 november 1937, kat nr 29.

Otto G. Carlsund, "Anshelm Schultzberg", 1937, avbildad helsida i färg, nr. 16.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.