245
853222

Alexander Calder

(USA, 1898-1976)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Klubbat pris
580 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Alexander Calder
(USA, 1898-1976)

"Supertitieux"

Signerad Calder och daterad -71. Gouache 78 x 58 cm.

Tilläggslista

Titel "Supertitieux". Gouache and ink on paper. Verket är registrerat med arkivnr A13028 hos Calder Foundation, New York.

Proveniens

Galerie Maeght, Paris.
Galerie Bel Art, Stockholm.
Auktion Skandia 1978.

Verket är registrerat med arkivnr A13028 hos Calder Foundation, New York.

Konstnär