26
837160

BORD, av Anders Lundelius 1783 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
63 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med björk, amarant och lönn. Beslag av mässing. Oval skiva. I sargen låda med signatur i bläck "and: Lundelius Stockholm". Med Stockholm hallstämpel 1783. Skiva, sarg och benkryss med inläggningar av blommor i rutmönster. Ben med lagerfestonger. Längd 45,5, bredd 36, höjd 67 cm.

Senare skiva, möjligen ursprungligen med fottrissor.

Proveniens

Falk Simons samlingar, Göteborg

Gustaf Munthe i Svenska Hem i ord och bilder (red Albin Roosval), 17:e årg, Stockholm 1929: Direktör och fru Falk Simon, sid 120 avbildat sid 124