275
856631

Josef Wilhelm Wallander

(Sverige, 1821-1888)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Josef Wilhelm Wallander
(Sverige, 1821-1888)

"Väva Vadmal"

Signerad Wallander och daterad 1881. Duk 74 x 96 cm.

Anna-Stina Bergman-Hals, "Joseph Wilhelm Wallander", 1947, jfr pl 41 "Väva Vadmal".

Det aktuella katalognumrets titel anspelar på den danslek som avbildas: "En danslek i Delsbo. Första paret, som slutat dansturen, återvänder till sin plats hand i hand, under det att flickorna böja sig och klappa händerna. I gossarnas rad har redan ett nytt par börjat samma tur. Flickan dansar om med den första gossen" (A-S Bergman Hals, "J W Wallander", 1947, sid 95).