278
854261

Gerrit Berckheyde, tillskriven

(Holland, 1638-1698)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
(Holland, 1638-1698)

GERRIT BERCKHEYDE, tillskriven, olja på duk.

Vy mot Haarlem 53 x 62 cm.

Krackeleringar. Mörknad fernissa. Smuts. Fläckar. Retuscher.

Proveniens

Sammlung Dr Richard von Schnitzler, Köln
Greve G Löwenhielms samling.
Hr Skagerströms samling.
Advokat Birger Svenonius, Stockholm

Stockholm, "Utställning af äldre mästers taflor ur svenska privatsamlingar anordnad till förmån för högskolefonden", maj-juni 1884, kat nr 10. ("Kyrkby") Tillhörig Hr Skagerström förut Löwenhielm.
Lunds Universitets konstmuseum, "Äldre mästares tavlor tillhörig advokaten Birger Svenonius, Stockholm, dec 1927 - feb 1928.
Konstakademien, Stockholm 1927.
Värmlands Museum, Karlstad, 1941, "Äldre mästares tavlor", kat nr 31. ("Utsikt över Haarlem med domen i fonden").
Östergötlands och Linköpings stads museum, "Nederländska mästare", 6 - 27 feb 1955, kat nr 5.