287A
861934

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 320 - 6 210 EUR
5 560 - 6 480 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

Interiör med liggande modell

Stämpelsignerad. Duk 59 x 113 cm. A tergo sterbhusstämpel.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, 19-23 april 1966, kat nr 836.

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning som nr. 808.

Konstnär