290
830223

SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke och period (1723-35).

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gulglaserade med märket i underglasyrblått på vit botten, diameter 7,8 cm. Träställ medföljer.

En skål med kantspricka och kantnagg.

Proveniens

From the Collection of Ebbe Berner. Ebbe Berner was born at the great estate of Holstenshuus, Fyn, Denmark. As an architect he came to travel to China several times during the period 1915-1935 to study and gain inspiration from Asian arts and styles. Thence by descent.

läs mer