Oval med uppsvängda sidor, ristad dekor av blommande kvist, cremefärgad. Mått 24,5x13x22 cm.
Krackelyr, äldre nagg. Retuscherad spricka samt ifyllda kantnagg.
Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.