321
850949

SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 800 - 2 700 EUR
1 900 - 2 850 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Undersidan med hallmärke. Dekor i underglasyrblått av fåglar i fruktträd, insidan med kanin. Diameter 28,5 cm.

Glasyrnagg.

Proveniens

Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.