381
828612

AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
43 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Elvahövade Avalokieshvara har tre rader med tre fridfulla ansikten, ovan det den vredgade Mahakala, toppad av Amithaba Buddhas huvud. Två händer hålls över bröstet i en bön. Höjd 16,8 cm.

Spår av bemålning.

Proveniens

Köpt i antikhandeln på 1940-tal i Stockholm.