385
858582

BODHISATTVA, lackerat och förgyllt trä. Japan, Edo, 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 660 - 4 440 EUR
2 780 - 4 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående gudom föreställande Kannon Senju med sina 16 armar som symboliserar hans allomfattande omtanke. De övre armarna i s.k. Anjali (bedjande) mudra, de nedre håller i en tiggarskål. Stående på en dubbel lotustron som vilar på ett klippformation som bärs upp av ytterligare en tron. Höjd 65 cm.

Smärre skador, förslitningar

Proveniens

Från en svensk privatsamling, sedan 1990-talet.

Federic, Louis: Buddhism, 1955. Page 164-165.

Symboliken i basen är att ur en karg och stenig botten växer renhet och sanning fram i form av lotusblomman.