39
858332

SPEGEL. Barock, omkring år 1700.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris

Förgylld och bronserad. Skuren delvis genombruten dekor med akantus och blommor.I ramen i fällda glas med bemålning i silver av rankor. Höjd 115, bredd 97 cm.

Slitage. Dekorbortfall. Delvis senare bronsering. Kompletterad (två glas i ramen senare).

Proveniens

af Klercker-Lewenhauptska samlingarna på Cathrineborg, Sörmland

Svenska Slott och Herresäten, ny samling: Södermanland, Stockholm 1933, Cathrineborg, avbildad sid 6