407
837149

FOHUNDAR, ett par, Kina, lackerat trä. 1900-talets första hälft.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på upphöjd rektangulär bas draperat med kläde, huvudet svagt tillbakalutat med öppna käftar, tjock man av tighta lockar, halsband runt halsen behängt med tofsar, båda med var sitt lyft ben, tassen på en valp respektive boll. Höjd 157x98x63 cm.

Slitage, torksprickor. Senare kläppar.

Proveniens

Inköpta hos antikhandlare i Florida.