432
827179

RULLMÅLNING, Qi Baishi (1864-1957) och Chen Nian (1877-1970), "Pine and Cicada", signerad.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Tusch och färg på papper, samt kalligrafi. Cicadan målad av Qi Baishi, och signerad 'Baoshi laoren chi chan' samt ett rött sigill.
Kalligrafi (Tangpoem) och måleri av Chen Nian, signerad 'Banding laoren', samt med fyra röda sigill.
101,5 x 32,3 cm.

Proveniens

Swedish Collection. Purchased by the present owner at Christie's New York, Fine Chinese Paintings and Calligraphy, December 11, 1987, Lot 156.