45
824741

SPEGELAR, två mycket snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko/Gustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Förgyllda och bronserade. Uppsvängt genombrutet krön med rocailler och lagergirlander. Båda signerade IÅ under krona. Båda med Stockholm hallstämpel daterade 1776 resp. 1777. Höjd 114, bredd 46,5 resp. 113, bredd 49 cm.

En med anlupet glas, en med spår på baksidan efter ljushållare.